19 november 2010
Onlangs berichtten verschillende media over het onderzoek van de Universiteit Wageningen naar de effecten van elektromagnetische velden van WIFI op planten. Veel van deze media trekken de conclusie dat de straling van draadloos internet leidt tot het afsterven van blad en het achterblijven van groei bij bomen en gewassen. De resultaten van dit onderzoek zijn echter nog niet gepubliceerd.
De opdrachtgever van het onderzoek is de gemeente Alphen aan den Rijn. Niet TNO en de TU Delft, zoals veel media vermelden. Aanleiding voor het onderzoek is de aanwezigheid van boombastknobbels en de constatering dat het in steden slecht gaat met bomen. Daarbij wordt gewezen op scheuren, verkleuringen en diverse vormen van afsterving van weefsel.
Eerste indruk
De onderzoeker van de Universiteit Wageningen geeft aan dat het gaat om eerste
resultaten, en dat die nog niet bevestigd zijn in een herhalingsonderzoek. Hij
waarschuwt nadrukkelijk dat er nu nog geen vergaande conclusies te trekken zijn
uit zijn resultaten. Op basis van de nu beschikbare informatie kan niet
geconcludeerd worden dat de WIFI-zendsignalen tot schade leiden bij bomen of
andere planten. Daarbij is rekening gehouden met eerder gepubliceerde
onderzoeken die geen effect laten zien. Het Kennisplatform wacht met
belangstelling de publicatie van het onderzoek af.
Achtergrond
Onderzocht is of WIFI-zendsignalen effecten hebben op de ontwikkeling van
planten en de gemelde afwijkingen. Tot nu toe kon niet aangetoond worden dat
deze afwijkingen het gevolg zijn van een bekende plantenziekte. In een
klimaatruimte zijn essen en verschillende kruidachtige planten gedurende drie
maanden blootgesteld aan 6 stralingsbronnen (standaard WIFI) op 50 cm tot 300 cm
afstand. Eerste waarnemingen wijzen op een negatief effect op de gezondheid van
essen. Bladeren nabij de bronnen vertoonden aan het einde van de
onderzoeksperiode ‘loodglansachtige effecten’ die het gevolg blijken te zijn van
het afsterven van de boven- en onderepidermis van de bladeren. Bij zandraket en
maïs wordt groei- en bloeivertraging gezien. Onderzoekers vinden het
noodzakelijk om de proeven te herhalen voordat conclusies worden getrokken.
Het Kennisplatform heeft in een eerste screening 65 publicaties gevonden over onderzoek naar planten en elektromagnetische velden zoals gebruikt voor mobiele communicatie. Daarvan gingen er 9 in op de ontwikkeling en gezondheid van zaden en planten. In een uitgebreider en langer durend onderzoek naar de invloed van vergelijkbare WIFI-signalen is geen invloed gevonden op de ontwikkeling van sparren en beuken. Bij enkele onderzoeken zijn wel effecten gevonden, maar daar werden dusdanige sterke blootstellingen gebruikt dat warmte-effecten aannemelijk zijn.
Bron: Kennisplatform Elektromagnetische Velden en Gezondheid